Różanka zakwitnie na wiosnę w Różankowym Ogrodzie Społecznym!

Od klasycznych parków czy ogrodów różnią się tym, że obejmują dość małe przestrzenie, które pozwalają mieszkańcom odetchnąć i spędzić czas w otoczeniu przyrody. Ogrody tego typu są otwarte dla wszystkich, a na ich terenie nierzadko znajdziemy leżaki, hamaki, grządki i uprawy ziół – każdy może przyjść, odpocząć, porozmawiać albo rozpocząć własną uprawę warzyw. Mogą mieć tam również miejsce różnego typu wydarzenia o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i twórczym.

To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, sąsiedzką integrację czy ożywienie przestrzeni miejskiej i dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców.
I jak to w ogrodnictwie bywa, wszystko zaczyna się od małego ziarenka, które podlewane uwagą, troską, dobrymi chęciami ma szansę wyrosnąć na piękną roślinkę, ba! Nawet na duży krzew czy drzewo. Tak jest w naturze, tak też dzieje się u nas w Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) Duosfera.
Kiedy napisałam artykuł do Kuriera o działkowaniu na ROD, czyli Rodzinnych Ogrodach Działkowych, Ewa i Ola rozmarzyły się i zapragnęły również działki dla siebie (to pragnienie się ziściło i dziewczyny są szczęśliwymi działkowczyniami – brawo!), powoli wykluło się jednak coś jeszcze. Nieśmiało zaczęło się rodzić pragnienie, że może by tak coś podobnego zrobić dla mieszkańców, którzy mają podobne marzenia, ale jak wiadomo, nie zawsze łatwe do realizacji.
Zaczęła rodzić się wizja stworzenia Ogrodu Społecznego.
Pamiętajcie więc! Wszystko rodzi się w nas. Wszystko jest możliwe. Byliśmy blisko tematu, gdzieś w sercu, w głowie. Aż pewnego razu zaprosiłam na spotkanie do CAL przedstawicieli naszego osiedlowego ROD „Różanecznik”, Artura i Weronikę. Od słowa do słowa zaczęły rodzić się różne koncepcje i marzenia związane z działkowaniem. I tak właśnie nasze CALowe marzenie zaczęło przybierać realny kształt!
Dostaliśmy pod opiekę jedną z nieużywanych działek z intencją stworzenia na niej Ogrodu Społecznego! Tadam!.
Spotkanie to było jeszcze bardziej owocne! Uczestniczyła w nim Dominika Wylezińska, która wpadła na pomysł stworzenia muralu poświęconego pszczołom, blisko naszego ogródka. Po połączeniu muralu i murarek powstał projekt „Muralki”, który wygrał Kuźnię Projektów – konkurs organizowany przez Centrum Kultury Agora. I tak patrząc bezpośrednio przed siebie z Ogrodu Społecznego można podziwiać piękny, kolorowy mural przyrodniczy.

Natomiast w ramach Dnia Działkowca, reprezentując CAL razem z Ewą i Olą przeprowadziłyśmy warsztaty dla dzieci, tworząc około 20 domków/hoteli dla owadów – każdy z nich podpisany przez autora zawiśnie wiosną naprzeciw naszego ogrodu! Czy to nie wspaniałe?
Machina ruszyła! Dzieje się. Aktualnie trwa projekt „Karłowice, Różanka – tu mieszkam, działam i zmieniam”, dzięki któremu prawdopodobnie uda się obudzić i powołać do życia nasz ogród już wiosną! Powstał nawet jego prototyp. Nie każdy z nas dysponuje zielonym ogrodem przed domem, czy choćby małym balkonem! Wielu jest natomiast miłośników upraw, zieleni, a nie mają gdzie spełniać i realizować swoich przyrodniczych pasji.
Pomysł na Różankowy Ogród Społeczny jest nam bliski i chcemy, aby cieszył się coraz większą popularnością. Zapracowani mieszkańcy miasta potrzebują oddechu i kontaktu z naturą, za którą, co tu ukrywać, na co dzień wszyscy tęsknią. Takie zielone przestrzenie pomagają też samemu miastu – zwiększają jego walory estetyczne, poprawiają funkcjonalność i oczywiście służą środowisku. Są też doskonałym miejscem integracji lokalnej społeczności i sposobem na nawiązanie znajomości.
Jeśli to pomysł również bliski Tobie i czujesz, że chcesz się zaangażować, to jest to dobry czas i miejsce! Przyjdź do nas, poznajmy się i stwórzmy razem nasze zielone miejsce na mapie Różanki.

Katarzyna Gołda