A u nas gwar

Kamila Zilbert

Po prawie dwóch latach pandemii w końcu można odetchnąć i spotkać się z ludźmi. Napić się kawy i porozmawiać, zrobić małe dzieło sztuki (rękodzielniczej), wymienić się ubraniami albo roślinami, posłuchać ciekawych tematów, obejrzeć film lub występ kabaretu. Takie rzeczy dzieją się w Centrum Aktywności Lokalnej DuoSfera. W tym roku zaczynało się powoli, ale wraz ze zmniejszaniem pandemicznych obostrzeń działania przyspieszyły. Teraz ciężko o wolną chwilę, w tygodniu od rana do wieczora odbywają się zajęcia.

Fot. z archiwum CAL DuoSfera

Wydarzenia kulturalne
W styczniu mieliśmy przyjemność gościć Kabaret Odłam, który zaprosił mieszkańców Karłowic i Różanki na wspólne „Lwowskie kolędowanie”. Na Walentynki Grupa Kabaretowa Radosnych Seniorów przygotowała występ „Serduszko puka i miłości szuka”. Było miłośnie i wesoło, a publika głośno wyraziła zachwyt i uznanie dla artystów. Oprócz występów na żywo w DuoSferze były organizowane również seanse filmowe – i te wkrótce znowu się pojawią.
Pracownia DIY
W marcu została otwarta Pracownia Kreatywna „Zrób to sam”, w ramach której można nauczyć się technik rękodzielniczych. Odbyły się też społeczne warsztaty szycia poduszek pod hasłem „Dajmy dzieciom piękne sny”, a wykonane przez uczestników poduszki trafiły do schronu w Charkowie.

Fot. z archiwum CAL DuoSfera

Dla Ukrainy
W związku z trudną sytuacją u naszych sąsiadów od marca w każdy wtorek w DuoSferze organizowany jest dyżur doradztwa zawodowego dla osób z Ukrainy. Ruszyły również kursy nauki języka polskiego, które cieszą się rosnącą popularnością, dlatego trwają przygotowania do otwarcia kolejnych grup. Obecnie odbywają się zapisy do grupy popołudniowej.

Wymiany roślin i wymiany ubrań
Raz w miesiącu odbywają się wymiany roślin i ubrań. Zamiast wyrzucać niepotrzebne już ubrania albo rośliny, z którymi się nie dogadujemy, można je oddać komuś innemu i w zamian znaleźć coś dla siebie. Oprócz tego można się wymienić nie tylko rzeczami, ale też wiedzą o pielęgnacji roślin czy najnowszych trendach mody.

Fot. z archiwum CAL DuoSfera

Zajęcia stałe
W DuoSferze każdy, mały i duży, znajdzie coś dla siebie. Co tydzień odbywają się treningi pamięci dla seniorów pod hasłem Kreatywnie, zabawnie, twórczo…. Od kwietnia, w piątki można trochę zadbać o swoją kondycję fizyczną na zajęciach jogi. Na spotkaniach z cyklu „W rytmie slow” można nauczyć się, jak żyć bliżej natury i być bardziej „eko”. Raz w miesiącu kobiety zbierają się w Kręgi kobiet, aby się wyciszyć i podzielić tym, co ważne. Również cyklicznie, wspólnie z mieszkańcami, prowadzone są dyskusje w ramach wydarzenia „Etat? Nie, dziękuję”: czy i jak można utrzymać się po rzuceniu pracy na etacie i otwarciu własnego biznesu. We współpracy z Radą Osiedla Karłowice-Różanka organizowane są w DuoSferze spotkania dla młodzieży, czyli KARnet15+. A raz
w miesiącu odbywają się zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, czyli Kreatywniaki. Rodzice niemowląt mogą nauczyć się na zajęciach „Wokół chust” poprawnych technik chustowania, aby bezpiecznie nosić swoje pociechy. Podsumowując w dwóch słowach: dzieje się.
Spotkania grup
Przestrzeń w DuoSferze to miejsce, w którym spotyka się co tydzień kilka grup: Złote szydełko, zajmujące się wszelkiego rodzaju wyplataniem, dzierganiem czy szydełkowaniem; Kreatywne babcie, które pasjonują się szeroko pojętym rękodziełem (od szycia, przez scrapbooking po lepienie z masy solnej); Klub Orando, czyli grono młodzieży (lub starszej młodzieży) spotykające się na gry planszowe. A w każdy ostatni czwartek miesiąca odbywa się spotkanie Wrocławskiej Grupy Ikonopisarskiej, na których powstają przepiękne wizerunki świętych.
Dużo się działo w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a nadchodzących wydarzeń w planach przybywa. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Centrum Aktywności Lokalnej Duosfera oraz do śledzenia CALDuosfera na Facebooku i Instagramie.