Pasja i nowe technologie, czyli Wielopokoleniowe Centrum Aktywności

Z Ewą Kuzilek-Sekścińską i Ewą Suchożebrską rozmawia Aleksandra Bolek

Ponad rok temu na mapie Karłowic pojawiło się nowe miejsce – Wielopokoleniowe Centrum Aktywności. Dlaczego wybrały Panie nasze osiedle na lokalizację swojego biznesu?

Chciałyśmy rozwinąć nowe obszary działalności naszej firmy, dlatego zdecydowałyśmy, że musimy zmienić siedzibę. Zależało nam też na tym, aby osiąść gdzieś na stałe, zwłaszcza że nasze poprzednie trzy duże projekty wymagały od nas ciągłych podróży i bycia poza Wrocławiem. Szukałyśmy miejsca z duszą i ciekawą historią, ale jednocześnie przyjaznego dla nas i naszych klientów – z parkingiem i dobrym dojazdem, najlepiej zlokalizowanego w spokojnej dzielnicy, z dala od zgiełku centrum Wrocławia. I tak trafiłyśmy na wolny lokal przy alei Kasprowicza 46, który od kwietnia 2017 roku stał się naszą nową siedzibą.

Skąd pomysł na Wielopokoleniowe Centrum Aktywności?

Jesteśmy wspólniczkami od prawie dwudziestu lat. Od zawsze uważałyśmy, że wszystko, co nas różni, to nasza największa siła. Jesteśmy przedstawicielkami dwóch różnych pokoleń, mamy różne wykształcenie, historię zawodową i zainteresowania, a przez to różne spojrzenia na potrzeby naszych klientów. Często mamy odmienne zdania, ale zawsze potrafimy dojść do porozumienia. I tak właśnie w drodze dyskusji, sporów i analizy rynku powstał pomysł na Wielopokoleniowe Centrum Aktywności – miejsce aktywności dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów, w którym każdy znajdzie dla siebie obszar i przestrzeń do rozwoju.

Stworzyłyśmy również przestrzeń co-workingową, w ramach której dołączyły do nas kolejne firmy – RoboLand, MAKEme, GAMEpro, BESU, BestBrain. W 2018 roku w nasze działania zaangażowały się także nasze dzieci. Każdy z nas odnalazł tu swoją przestrzeń, każdy pokochał to miejsce inaczej. I tak nasze Centrum stało się wielopokoleniowe jeszcze i z tego powodu.

Jaka jest oferta Centrum? Czym się zajmujecie?

Ponieważ uważamy, że na rozwój nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, organizujemy przeróżne formy aktywności dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Mamy bardzo bogatą ofertę zarówno zajęć grupowych, jak i indywidualnych. Nasze sztandarowe zajęcia to Akademia RoboLand, czyli warsztaty robotyki i programowania dla dzieci i młodzieży w oparciu o klocki LEGO EDUCATION, realizowane przez RoboLand.

Prowadzimy Akademię Kreatywną, czyli warsztaty technik rękodzielniczych, takich jak scrapbooking, decoupage, które realizujemy we współpracy z Rupieciarnią dla różnych grup wiekowych. Zapraszamy też młodzież i dorosłych na Akademię stylu i szycia – warsztaty, w ramach których przybliżamy tajniki „dobrego stylu” oraz uczymy, jak tworzyć unikalne ubrania dla siebie i swoich najbliższych.

Dla seniorów prowadzimy warsztaty „Senior w XXI wieku”, które przybliżają osobom starszym świat nowych technologii, pozwalają go lepiej zrozumieć i wykorzystywać dla własnych potrzeb, na przykład do załatwiania wielu spraw w życiu codziennym. Mamy w ofercie też warsztaty „Zdrowe starzenie się” dla wszystkich w wieku 50+, którzy obawiają się życia po osiągnięciu wieku senioralnego, nie mają pomysłu na swoją aktywność po przejściu na emeryturę, a chcieliby starzeć się pogodnie i zdrowo.

Dla wszystkich grup wiekowych nasz partner, firma BestBrain, proponuje Treningi pamięci, czyli zajęcia, podczas których uczymy, jak rozwijać możliwości naszego mózgu.

Ponieważ nazwa zobowiązuje, chcemy umacniać porozumienie międzypokoleniowe i między innymi dlatego organizujemy warsztaty budowania poprawnych relacji i rozwiązywania problemów w rodzinie. Są to zajęcia prowadzone w różnych formach, przy wykorzystaniu wielu ciekawych technik i metod, dzięki którym uczestnicy doskonalą swoje umiejętności komunikowania się, budują trwalsze relacje, rozwiązują problemy i wzmacniają więzi rodzinne.

Wśród naszych propozycji można znaleźć też warsztaty „SAVOIR-VIVRE w praktyce” przeznaczone dla dzieci i młodzieży, w trakcie których uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach, na przykład podczas spotkań czy wydarzeń rodzinnych.

W okresie ferii i wakacji organizujemy również warsztaty całodniowe dla dzieci i młodzieży. I oczywiście można u nas zorganizować urodziny połączone z warsztatami robotyki lub warsztatami kreatywnymi.

A jakie oferujecie sesje indywidualne?

To przede wszystkim wsparcie psychologiczne i coachingowe: mediacje dla par, czyli spotkania dla partnerów, którzy mają problemy w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, brakuje im czasu na rozmowy, muszą ustalić ważne dla związku priorytety, oraz Gabinet Aktywnej Analizy Problemu, w którym pomagamy w zdiagnozowaniu problemu i podjęciu próby jego rozwiązania oraz poszukiwaniu najlepszego rozwiązania, między innymi przez terapię, coaching, negocjacje, mediacje.

Zajmujemy się coachingiem biznesowym, menedżerskim i życiowym. Wspieramy też młodzież i dorosłych w świadomym budowania drogi zawodowej podczas spotkań „Bez stresu do sukcesu”, podczas których diagnozujemy, wspólnie analizujemy i planujemy ścieżkę edukacji, kariery lub rozwoju na rynku pracy.

Jaki jest Wasz wkład w życie osiedla i jego mieszkańców? Czy nawiązaliście współpracę z lokalnymi organizacjami?

Bardzo się staramy aktywnie współpracować z lokalnymi podmiotami. Przez ostatni rok współorganizowaliśmy turniej scrabble „GUMOWIEC” i wystawę zdjęć Grzegorza Miecugowa z Fundacją Nasze Karłowice. Współpracujemy też z Fundacją Antoni, która aktywnie włączyła się w jeden z realizowanych przez nas projektów dla młodzieży, a my korzystamy z ich usług cateringowych, wspierając w ten sposób działanie kuchni charytatywnej.

Włączamy się również w działania Rady Osiedla: udostępniliśmy jej pomieszczenia na organizację Mikołajek dla dzieci ze szkół podstawowych i jesteśmy obecni podczas urządzanych przez nią festynów i innych wydarzeń skierowanych do mieszkańców Karłowic. Poza tym w konkursach tworzonych przez MOPS podczas festynu z okazji Dnia Matki ufundowaliśmy nagrody dla dzieci.
Mamy również bardzo dobre relacje ze szkołami, w których organizujemy zajęcia z robotyki dla dzieci. Wierzymy jednak, że to dopiero początek wspólnych działań na Karłowicach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty Centrum, 7 grudnia 2018 roku. Do zobaczenia!