By się chciało chcieć

Krystyna Tułasiewicz

Grupa radosnych seniorów to my!

O NAS: Od wiosny 2015 roku działamy jako Koło Seniorów przy „Saloniku Trzech Muz”, znanym Karłowiczanom od lat klubie osiedlowym. Salonik „Trzech Muz” to nasza siedziba. Tu odbywają się spotkania, próby oraz nasze występy. Ale to również miejsce wernisaży, wystaw prac rękodzieła, koncertów, wieczorów poezji oraz spotkań literackich. Salonikowi przewodzą Państwo Alicja i Bolesław Langowie. Dla zachowania ładu i porządku role w naszej grupie zostały podzielone: za wernisaże, wieczory poetyckie, spotkania literackie, koncerty odpowiedzialni są Pani Alicja i Bolesław Lang. Sprawy dotyczące działalności Koła Seniorów są w gestii Pana Bolesława, Kabaret Radosnych Seniorów to działka autorki tego artykułu. Prezesem Koła Seniorów jest Bolesław Lang i to właśnie on był inicjatorem „Piątkowych spotkań z piosenką”. Spotkania te bardzo przypadły nam do gustu. Okazało się, że kolega Józek gra na gitarze, Ela na skrzypcach, a szef koła ma już przygotowane śpiewniki.
Wystarczyło kilka spotkań i grupa się rozśpiewała. Piątki przekształciły się z czasem w kabaret piosenki. Przygotowaliśmy krótki program i szef zgłosił nas do konkursu, który odbył się 2 października 2015 w Agorze
w ramach Dni Seniora. Pierwszy, zupełnie niespodziewany sukces. WYRÓŻNIENIE! Radość w grupie ogromna, ale też zachęta do dalszej pracy. Jesteśmy amatorami, nikt z nas w życiu zawodowym nie miał nic wspólnego ze sceną, rolami i nikt się nie uczył śpiewu. Do tego ogromna trema przed występami dla publiczności, ale senior może, jeśli tylko chce! — to nasze hasło. Nowe pomysły, nowe programy i nowy kolega: do naszej grupy dołączył Staszek ze swoim instrumentem klawiszowym. Początki naszej pracy nie były łatwe, trudne próby, ale też często zabawne sytuacje.

I tak kolejne, udane występy dla seniorów z zaprzyjaźnionych klubów, dla osób niedowidzących, niepełnosprawnych, dzieci w przedszkolu, dla których został przygotowany program zimowy, z bałwankami i panią zimą. Był również program na Dzień Babci, na Dzień Kobiet, program świąteczny, program z Mikołajem, program w stylu retro i wiele innych. Łącznie wystawiliśmy czternaście przedstawień premierowych w okresie naszej pięcioletniej działalności.

Fot. ze zbiorów własnych

Taka forma działania daje nam radość a przy okazji cieszy też innych seniorów, jest motorem do działania, by nam się jeszcze chciało chcieć kolorować tę naszą jesień życia. Zachętą do aktywności są też udziały w konkursach i otrzymane nagrody. W roku 2018 na Przeglądzie Kabaretów i Małych Form Teatralnych organizowanym w ramach Dni Seniora zajęliśmy trzecie miejsce, a w roku 2020 na I e-Covidowym Festiwalu Aktywności Senioralnej „PandemikART — 2020” znaleźliśmy się w grupie laureatów i otrzymaliśmy pierwszą nagrodę w kategorii Kabaret. Program rozpoczyna się piosenką: „sia la, la la — zabawa trwa — pandemia
z nami w berka gra — świat dzisiaj inny wymiar ma”. Takie czasy, szarość dnia, zakazy, nakazy, monotonia. Ratujmy się śmiechem, on jest balsamem dla duszy i nie zapominajmy o tym. Tytuł programu, który wziął udział w konkursie brzmi: „Śmiech to zdrowie”. Zapraszam na nasz kanał YouTube: Senior może, jeśli tylko chce oraz do subskrybcji. Znajduje się tam kilka innych naszych nagrań z programami. Nasza koleżanka Grażyna prowadzi kronikę, w której skrzętnie opisuje i ilustruje poczynania kabaretu. W chwili obecnej nasza historia to trzy tomy kroniki. Przynależność do grupy i wspólne działania dają nam siłę, poczucie, że nie jesteśmy sami i samotni, zawsze możemy do siebie zatelefonować, umówić się na spacer na wały, do parku lub inaczej wspomóc w potrzebie koleżankę czy kolegę. Współdziałamy z Radą Osiedla Karłowice — Różanka, swoim patronatem objęła nas Fundacja EMMA, otrzymaliśmy wsparcie finansowe, tak potrzebne na zakup rekwizytów i kostiumów. Wszyscy jesteśmy członkami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Wrocławskiego Oddziału Psie Pole. Planujemy złożyć wniosek do wiosennej edycji Mikrograntów 2021 o przyznanie funduszy na zorganizowanie na Karłowicach biesiady — pikniku w stylu country. Mamy już opracowany program takiej imprezy z piosenkami i tańcami country w strojach z epoki, koncertem dla młodzieży, gadżetami. Zapraszamy, mamy nadzieję, że plan się powiedzie.

Fot. ze zbiorów własnych

O MNIE :
Moje związki z Karłowicami to lata 60., początek 70., mieszkałam tu kilka lat. Obecnie mieszka tu moja córka z rodziną, ja po drugiej stronie Odry. Moim ulubionym zajęciem z wnukami w okresie ich wczesnego dzieciństwa były spacery po Karłowicach, do parku czy nad Odrę. Tak się złożyło, że kontakt z grupą seniorów, piosenką, w dość późnej jesieni mojego życia, otworzył we mnie zupełnie nowe, nieznane mi możliwości twórcze. Przyszły pomysły na scenariusze, na wymyślanie żartów, skeczy, choreografii i kostiumów. Koleżanki i koledzy określają moją rolę w grupie jako reżysera. Ja raczej unikam tego określenia, wiadomo, ktoś musi być liderem. Najważniejsza jest jednak współpraca całego zespołu, muzyków, koleżanek, które piszą teksty oraz innych członków naszej grupy, którzy wnoszą swoje pomysły do opracowywanych, nowych programów. Czasami dochodzi do spięć, burzliwych dyskusji, ale zawsze wszystko się dobrze kończy, bo przecież jesteśmy grupą radosnych seniorów i o to chodzi, by było miło i wesoło, byśmy się wszyscy razem dobrze bawili i bezpiecznie czuli. Zabawa w kabaret i wzajemna życzliwość sprawiają, że dobrze i twórczo się w naszej grupie dzieje.

Fot. ze zbiorów własncyh