Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli ci zbywa

Kasia Maciakiewicz

Od czerwca 2022 w Duosferze działa Wieszak Społeczny. W ciepłe dni można go spotkać przed budynkiem, a teraz, zimą, stoi w korytarzu budynku Duosfery, czekając na wszystkich, którzy chcą z niego skorzystać, zarówno przynosząc to, co już straciło blask w oczach poprzedniego użytkownika, jak i biorąc dla siebie to, co będzie cieszyć nową osobę. Czym w ogóle jest Wieszak Społeczny, jak z niego korzystać i co nas napędza do działania – tego wszystkiego dowiesz się czytając tę historię do samego końca.

Fot. K. Maciakiewicz

Wieszak Społeczny powstał w czerwcu z inicjatywy pani Marioli, mieszkanki Karłowic. Jesienią opiekę nad nim przejęłam ja. Staram się jak mogę, aby moje życie było życiem zrównoważonym, tak, by odciążać naturę poprzez moje codzienne wybory. Wierzę, że lokalne inicjatywy, wpływające na ograniczenie kupowania ubrań, takie jak osiedlowe wymianki czy Wieszak Społeczny, ograniczą produkcję tego, co dziś nazywamy Fast Fashion. A gdy wybieram świadomie ubrania lepszej jakości, które mogą służyć o wiele dłużej, nie tylko mi, ale również następnym osobom, sprzyja to ograniczeniu konsumpcjonizmu. Niestety moda jest jednym z przemysłów, którego negatywne skutki prowadzą do degradacji środowiska naturalnego. Jak zatem działa Wieszak Społeczny w Duosferze?

Jeśli masz jakieś niegdyś ulubione ubranie, które wciąż może wiele znieść, a teraz leży zapomniane z tyłu szafy, przynieś je na Wieszak Społeczny, niech znów stanie się czyimś ulubionym. Pamiętaj by przynosić tylko rzeczy w takim stanie, w jakim samemu chciałoby się wziąć. Jest to najważniejsza zasada naszego Wieszaka. Chcemy, by te wszystkie kiedyś ulubione, znów stały się ulubionymi. Dzięki temu nie tylko masz możliwość odświeżenia swojej szafy, a również możesz znaleźć coś dla siebie. Coś, co będzie cieszyć Cię za każdym razem, gdy będziesz to zakładać, a znalezienie tego na wieszaku sprawiło ogromną radość. Skoro już wiesz, co przynosić na Wieszak Społeczny, to opowiem też, czego nie przynosić, bo wciąż zdarza mi się ze smutkiem ściągać z wieszaka ubrania podarte lub brudne i je wynosić prosto na śmietnik. Czy chciałoby Ci się przeglądać Wieszak Społeczny, gdyby co druga rzecz była podarta lub brudna? Proszę więc raz jeszcze, by przynosząc ubrania na Wieszak, mieć w sobie sąsiedzką życzliwość i przynosić rzeczy tylko w takim stanie, w jakim chciałoby się je wziąć.

Nie należy także przynosić bielizny, piżam, butów czy pościeli, są to bardzo osobiste przedmioty. Noszenie bielizny po kimś nie jest tak komfortowe jak założenie koszulki czy swetra, który z łatwością można przeprać. Jeśli z różnych przyczyn masz więcej ubrań lub pościel do oddania, warto zadzwonić do noclegowni dla bezdomnych i spytać czy oni nie przyjmą takich przedmiotów, a bardzo często potrzebują.

Fot. K.Maciakiewicz

Biorąc udział w naszym sąsiedzkim przedsięwzięciu w duchu Buy Less, czyli kupuj mniej, możesz cieszyć się nowymi perełkami w swojej szafie, nie obciążając domowego budżetu. To co? Wiesz już, co przyniesiesz w najbliższych dniach na Wieszak Społeczny do Duosfery? 

Kasia Maciakiewicz – Z Różanką związana od urodzenia, tu mieszkali jej dziadkowie, tu poznali się jej rodzice, tu wróciła po latach zwołana głosem przodków. Baczna obserwatorka rzeczywistości, splatająca ze sobą wiele wątków w codzienność. Lubi dobrą kawę z sokiem pomarańczowym, spędzanie czasu w ciszy natury i długie, pochłaniające rozmowy.