Nietuzinkowi

Fundacja L’Arche Wspólnota we Wrocławiu istnieje na Karłowicach od prawie piętnastu lat. Prowadzimy dwa niewielkie domy pomocy społecznej o charakterze rodzinnym oraz wspólnotę sąsiedzką w formule zespołu mieszkań chronionych, gdzie na co dzień wspieramy dwadzieścia jeden dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Spektakl Nietuzinkowo, który dwukrotnie pokazaliśmy w październiku we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w szpitalu przy ul. Kamieńskiego, to efekt udanej kilkumiesięcznej współpracy otwartych i obdarzonych pozytywną energią ludzi. Najpierw w fundacji L’Arche Wspólnota we Wrocławiu zorganizowaliśmy warsztaty teatralne dla naszych mieszkańców, osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzili je Robert Maniak z Wrocławskiego Teatru Lalek oraz nasza terapeutka Katarzyna Przyślewicz. Szybko pojawił się pomysł, że można dodatkowo zaprosić do udziału wolontariuszy – mieszkańców Karłowic – i stworzyć wraz z nimi integracyjny spektakl teatralny.

W tym pomyśle wsparła nas Fundacja Nowa Muzyka Nowa Edukacja, dzięki której udało się otrzymać dofinansowanie w ramach mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 na przeprowadzenie warsztatów muzycznych i stworzenie ścieżki muzycznej do powstającego spektaklu. W ten sposób zaczęli z nami współpracować muzycy i edukatorzy muzyczni ze Szkoły Muzyki Nowoczesnej – Maciej Duszyński i Maciej Skowron.

Domownicy z L’Arche i wolontariusze bez problemu weszli w nowe dla siebie role – aktorów i muzyków. Pomógł im w tym scenariusz, który zakładał, że nie będą odgrywać wymyślonych sytuacji i dialogów, ale sami opowiedzą o tym, kim są i jakie są ich marzenia, a dodatkowo zaproszą do wspólnej zabawy widzów. I tak też się stało…

W każdy poniedziałek w godzinach 17:00-19:00 zapraszamy do odwiedzenia i poznania naszych mieszkańców i ich asystentów.


DOMINIKA CHYLIŃSKA – fundraiserka w Fundacji L’Arche na wrocławskich Karłowicach.