Karłowice się (u)noszą!

12 sierpnia 2017 roku, w letnie, sobotnie popołudnie, zorganizowałam na Polanie Karłowickiej rodzinne warsztaty sitodruku pod hasłem „Karłowice się (u)noszą”. Wszystko to było możliwe dzięki dofinansowaniu z Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw.

Do udziału zaprosiłam mieszkańców oraz sympatyków Karłowic. Chciałam w ten sposób zintegrować uczestników, wciągnąć ich do wspólnego działania oraz zapoznać ich z techniką sitodruku. Na potrzeby warsztatu stworzyłam cztery grafiki z charakterystycznymi motywami dzielnicy, między innymi wizerunkiem wieży ciśnień oraz z napisami „Karłowice” i sercem. Z przygotowanych matryc każdy chętny mógł własnoręcznie wykonać nadruk na koszulce, torbie bawełnianej albo na przyniesionych ze sobą tkaninach.

Fot. Paweł Suś

Wszystkie koszulki oraz worki, które otrzymali ode mnie uczestnicy wydarzenia, zostały uszyte w lokalnie działającej Szwalni Wrocławskiej z polskich tkanin.

Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a długa kolejka sprawiła, że uczestnicy musieli nieco poczekać na swoją kolej. Szacuję, że nawet ponad sto osób wzięło udział w warsztacie i użyło mojej rakli drukarskiej.

A skąd w ogóle pomysł na warsztaty sitodruku? Zajmuję się nim w swojej małej, karłowickiej, przydomowej pracowni od prawie pięciu lat. Projektuję wzory na tkaniny, drukuję, a następnie szyję z nich ubrania dla dzieci i dorosłych oraz akcesoria do wystroju wnętrz. Sitodruk to technika, którą z powodzeniem można wykonywać samodzielnie w domu przy niewielkim wsparciu niezbędnego sprzętu. Nie ma przeciwwskazań do drukowania również w plenerze, a farby, których używam, są wodne, więc bezpieczne dla dzieci i środowiska.


AGNIESZKA AMES GONSOWSKA – mama i karłowiczanka, pod marką Sus Kids realizuje się w swojej pasji, czyli sitodruku. Sama projektuje tkaniny, następnie szyje z nich prawdziwe cuda. Premierę mają właśnie nowe jesienne wzory.