Z Karolem Michalskim z Kolektywu Powinno rozmawia Aleksandra Bolek
Powinno to miejsce z dobrym winem. Nie tylko sklep, lecz także lokal o klimatycznym wnętrzu w stylu winiarskiej piwnicy, w którym odbywają się okazjonalne degustacje. Na placu Piłsudskiego są od niedawna, bo od grudnia 2018 roku, ale już zdążyli wpisać się w lokalny krajobraz i zdobyć wiernych klientów.
Czym wyróżnia się wasza oferta?
Nasze portfolio budujemy we współpracy z najlepszymi i najciekawszymi polskimi importerami. Szukamy win o doskonałej jakości, takich, które cenimy, sami lubimy i z przyjemnością pijemy. Win pochodzących od producentów, którzy tworzą je z pasją i sercem, często przy możliwie minimalnej interwencji w proces jego powstawania. Intrygujących, odkrywających nowe smaki i przypominających o tych zapomnianych. Służących przyjemności i zmuszających do poszukiwań. Po prostu win z charakterem.
Czy wino to snobizm?
To już przypadłość ludzka, i warto dodać – element winu jakoby narzucony, że wino to napój elit, bo ceny, bo trzeba mieć specjalne podniebienie, bo się trzeba znać. Naszym celem jest odejście od tego schematu. Odrzucenie przyprawionej winu „gęby”, nadającej mu charakter produktu dla wybranych.
W celu modyfikacji smakowych, tudzież, „ulepszenia” wina, w krajach Unii Europejskiej, dozwolone jest dodawanie powyżej 70. różnych substancji (!). Od tak prostych, jak cukier, woda lub kwas winowy, po żelatynę, taniny, kazeinę czy klej rybi. Jak widać, często demonizowany dwutlenek siarki, nie jest tu najgorszym z bohaterów. My takich win unikamy i nie sprzedajemy. Oczywiście żadnej wzmianki o tych substancjach na kontretykiecie butelki nie znajdziemy (poza wspomnianym SO2) – tego już prawo nie nakazuje, ale warto o tym mówić. I my to naszym klientom mówimy głośno.
Uważamy, że można u nas nabyć wino w najlepszej możliwej relacji ceny do jego jakości. Cena butelki zaczyna się od 35 zł, i jest to dobra inwestycja w porządne, niezrobione przemysłowymi metodami wino. Szczególnie, że poniekąd jest to inwestycja we własne zdrowie.
Dlaczego wybraliście Karłowice?
Karłowice wybraliśmy świadomie. Bardzo podobała nam się wyremontowana fasada kamienicy nr 7 oraz sam lokal z jego dużymi witrynami. Przez kilka ostatnich lat stał pusty. Mamy nadzieję, że dzięki jego odświeżeniu dorzucamy kamyk do wspólnego ogródka, żeby to miejsce stało się piękniejsze. Wierzymy, że plac Piłsudskiego ma duży potencjał, nasze nadzieje wiążemy również z planami jego rewitalizacji. Być może władze miasta znajdą wreszcie jakiś pomysł na zabytkowy budynek Agory, który to od lat niszczeje i straszy oczodłami wybitych okien. Stanowi on przecież kluczowy punkt tego wyjątkowego miejsca.
Karłowice postrzegamy jako pewnego rodzaju miejską oazę. Przypadło nam do gustu to, że jest tu zielono i spokojnie. Naszą działalność zaczęliśmy raptem kilka miesięcy temu, ale natychmiast spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem. Od wielu mieszkańców słyszeliśmy i nadal słyszymy słowa wsparcia.
Jak układają się wasze relacje sąsiedzkie?
Cieszymy się, że mamy miłych sąsiadów, którzy w razie problemów zawsze służą radą i pomocą. Do tego zbudowaliśmy doskonałe relacje z kibicującą i wspierającą nas ekipą restauracji Yemsetu. Również właścicielka kawiarni Gold Cafe zawsze służy pomocnym słowem. Śmiało możemy powiedzieć, że do sąsiadów mamy wyjątkowe szczęście.
Czy Powinno jest tylko dla klientów, którzy znają się na winie?
Nie działamy wyłącznie jako tradycyjnie rozumiany sklep, opierający się na formule kupna-sprzedaży. Wino jest napojem, które zostało świadomie stworzone przez człowieka około ośmiu tysięcy lat temu, może i dawniej. Aktualnie winorośl jest uprawiana od Szwecji po Nową Zelandię. O winie można powiedzieć, że stanowi jeden z najistotniejszych elementów kulinarnego dziedzictwa kulturowego, dlatego na miejscu mamy wiele specjalistycznych książek i magazynów dotyczących szeroko pojętej kultury wina, opisujących jego historię, sposób powstawania, style, regiony czy szczepy. Wszystkich, którzy mieliby ochotę zapoznać się z tego typu literaturą, serdecznie zapraszamy do odwiedzin i skorzystania z naszej winiarskiej czytelni. Na ile to możliwe pomożemy również zrozumieć hermetyczną niekiedy terminologię czy procesy produkcji poszczególnych typów win oraz na co warto zwracać uwagę przy jego świadomym zakupie.
Karol Michalski wraz Kolektywem Powinno splot wszelkich pomysłów i talentów.
Powinno
miejsce z winem
plac Piłsudskiego 7/1 b, Wrocław
Tel. +48 795 097 575