Rada Osiedla Karłowice-Różanka w obecnym składzie działa od czerwca 2017 roku. Od początku dużą wagę przywiązywaliśmy do współpracy z organizacjami pozarządowymi, które prężnie działają na Karłowicach.
Wspieramy takie imprezy, jak Samochodowe Kino Dziecięce organizowane na Polanie Karłowickiej przez Fundację Nasze Karłowice. Ponadto partnerowaliśmy przy Rowerowym Peletonie i punkcie żywieniowym na trasie Maratonu Wrocław. Współpracujemy z fundacjami działającymi przy parafii Ojców Franciszkanów: z Fundacją Antoni organizowaliśmy wigilię dla ubogich, natomiast Fundacja Tobiaszki pomagała nam podczas przygotowania festynu osiedlowego.
Dużą imprezę zorganizowaliśmy z Salonikiem Trzech Muz. Była to Parada Niepodległości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty pochód przeszedł ulicami Kasprowicza i Broniewskiego z eskortą Straży Miejskiej na koniach aż do amfiteatru za X Liceum Ogólnokształcącym, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu 55-osobowego Chóru Dziecięcego Remix ze Szkoły Podstawowej nr 50.
W listopadzie 2017 roku współorganizowaliśmy Karłowickie Piernikowanie razem z inicjatywą Aleksandry Bolek „Karłowice gotują (się)”. Każdy chętny mieszkaniec naszego osiedla otrzymywał ciasto leżakujące sześć tygodni, z którego mógł upiec pierniki o dowolnych kształtach.
Rada Osiedla prowadzi również klub seniora przy ul. Brücknera. Wspieramy także klub seniora prowadzony przez Stowarzyszenie Żyć Inaczej przy ul. Kamieńskiego. Prowadzimy również Osiedlowy Klub Młodzieżowy we współpracy z klubem gier Orando.
W grudniu 2017 roku zorganizowaliśmy mikołajki dla dzieci we współpracy ze Szkołami Podstawowymi nr 20, 50 i 83 oraz z parafią przy ul. Brücknera i ul. Macedońskiej.
Oprócz wyżej wymienionych organizacji, podczas festynu osiedlowego zawsze możemy liczyć na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Kultury Agora, utalentowanej młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego i Fundacji L’Arche.
Nowością w tym roku było Harcowanie na Polanie, czyli darmowe zajęcia zumby, jogi, tai chi, salsy i bachaty na Polanie Karłowickiej w niedziele wolne od handlu od czerwca do września. W projekcie tym wspierała nas, oprócz Fundacji Nasze Karłowice, również Fundacja Źródło Życia.
Staramy się włączać w promocję idei Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i zabiegamy o głosy mieszkańców, aby zwyciężyły projekty, które poprawiają infrastrukturę naszego osiedla i podwyższają komfort życia mieszkańców.
W imprezy organizowane przez Radę Osiedla, takie jak festyn, może włączyć się każdy mieszkaniec, a także prywatne przedsiębiorstwa. Wspierają nas takie firmy, jak: RoboLand, Sevibus, Akademia Misia Mi, Bernatt Szkolenia Językowe, Szkoła Tańca No Limits, Laboratorium Śpiewu i Mowy, Piekarnia Cukiernia Karłowice, sklep spożywczy Ponik, Delikatesy T&J, Sklep Legend, Fortum Polska, Stara Odra Beach Bar.
Interwencje, uchwały i pisma
Zwykle nasza działalność polega na interwencjach zgłaszanych do poszczególnych jednostek Urzędu Miejskiego w formie uchwał lub pism. Niestety, bardzo często spotykamy się z decyzją odmowną lub w ogóle nie otrzymujemy odpowiedzi. Dlatego na naszym osiedlu jest jeszcze dużo do zrobienia. Nie udało się doprowadzić do remontu ulicy Koszarowej. Nadal nie został zrewitalizowany plac Piłsudskiego. Czekamy na budowę chodników przy ul. Czajkowskiego i Orkana. Cały czas staramy się o wydłużenie drogi dla rowerów od pl. Daniłowskiego do Lasku Sołtysowickiego przez ul. Czajkowskiego.
Staramy się respektować żądania mieszkańców, ale czasami zgłaszają nam postulaty, które są do siebie przeciwstawne, na przykład część chce montażu progów spowalniających, a część jest im przeciwna. W takiej sytuacji prosimy mieszkańców o zebranie podpisów, aby zorientować się, którą opcję popiera większość.
Do naszych sukcesów należy zaliczyć rozpoczęcie prac nad zamontowaniem oświetlenia w Parku Bełzy i wykonaniem nawierzchni ulicy Chrzanowskiego. Połowicznym sukcesem jest to, że zamiast położyć nową nawierzchnię na ulicy Sportowej, zostały tylko zaklejone dziury.
Każdy radny osiedlowy na co dzień pracuje zawodowo, ale wolne chwile stara się wykorzystać na działalność dla swojego osiedla. Telefon stacjonarny w siedzibie przy ul. Bałtyckiej 8 jest odbierany tylko podczas trwania dyżurów radnych, dlatego z Radą Osiedla najlepiej kontaktować się poprzez mail:
karlowice@osiadla.wroclaw.pl
lub przez stronę na Facebooku
www.facebook.com/RadaOsiedlaKarlowiceRozanka.
Informacje na temat naszej działalności można też znaleźć na naszej stronie
https://osiedle.wroc.pl/karlowice-rozanka.