Chodzimy po wodzie!

Stand Up Paddleboard, w skrócie SUP, czyli wiosłowanie stojąc na desce, to sport wodny, który daje wiele frajdy i dużo swobody każdemu, bez ograniczeń wiekowych.

Sport pochodzi z Hawajów, a szaleństwo na jego punkcie ogarnęło cały świat. Pasjonatów znalazł też w naszym kraju. Atutem deski SUP jest to, że można na niej pływać niemal wszędzie na akwenie o minimalnej głębokości ok. 50 cm. Nieważne, czy jesteśmy nad rzeką, jeziorem, czy nad morzem. Oprócz niewątpliwych korzyści, jakie płyną ze zwykłej frajdy pływania na desce, SUP ma też wiele walorów zdrowotnych i tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu, wystarczy tylko chcieć.

Deska SUP wydaje się być najbardziej przyjazną i najłatwiejszą dyscypliną wśród sportów wodnych dla początkujących. Wystarczy opanować równowagę i już możemy podziwiać rzekę, jezioro czy morskie wybrzeże z nowej, ciekawej perspektywy. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ prowadzę zajęcia pływania na desce SUP z osobami stawiającymi swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Po godzinnej sesji każdy uczestnik zajęć potrafi już stać na desce i płynąć samodzielnie.

Sam, mimo sześćdziesięciu lat, pływam na desce SUP z sukcesami, zarówno w zawodach, jak i rekreacyjnie. Moja przygoda z tym sportem zaczęła się w 2015 roku, w weekend majowy, i trwa do dziś – dyscyplina ta stała się już moją pasją, a sezon na pływanie trwa u mnie przez cały rok.

We Wrocławiu, dzięki gęstej sieci rzecznej, mamy wspaniałe warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Obecnie pływamy z coraz większą grupą sympatyków SUP po Odrze pomiędzy Mostem Trzebnickim a Mostami Warszawskimi. W ten sposób poprawiamy swoją koordynację w dogodnym dla nas tempie i dodatkowo możemy podziwiać miasto z perspektywy wody.

Jeśli masz ochotę rozpocząć swoją przygodę z deską SUP, możesz się do mnie zgłosić za pośrednictwem Fundacji Nasze Karłowice, z którą ściśle współpracuję, albo przez nasz fanpage na Facebooku SUPWrocław. Obecnie dysponujemy kilkoma pompowanymi deskami SUP dla osób początkujących oraz bardziej zaawansowanych.

Wspólnie z Fundacją Nasze Karłowice bierzemy też czynny udział w cyklicznej akcji Fundacji OnWater.pl „Sprzątamy Rzeki Wrocławia” – tej jesieni zaplanowano porządkowanie nabrzeży oraz samej rzeki Oławy. Zapraszam wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w nowej dyscyplinie sportu lub podnoszenia własnych umiejętności chodzenia po wodzie na desce SUP.


IREK BIERNACKI – wielki fan aktywnego wypoczynku. Zodiakalny Wodnik, w szczególności miłośnik sportów na świeżym powietrzu, obecnie desek SUP, podróży rowerowych, jazdy na rolkach/łyżwach, wcześniej wyczynowo uprawiał kajakarstwo. Opolanin z urodzenia, obecnie karłowiczanin.