Animowanie życia społecznego na osiedlu

Międzypokoleniowa integracja mieszkańców oraz rozwój współpracy z podmiotami publicznymi, pozarządowymi i komercyjnymi działającymi na terenie naszego osiedla to jeden z priorytetów Rady Osiedla Karłowice-Różanka bieżącej kadencji. Aby działania te były możliwe i bezpłatne dla mieszkańców, co roku pozyskujemy na nie dodatkowe środki. Przedstawiamy przegląd najważniejszych inicjatyw i zarazem rozkład jazdy na najbliższe miesiące, z nadzieją, że spotkamy się tam z Państwem, by dobrze się wspólnie bawić, rozwijać i rozmawiać o lokalnych potrzebach.

Klub dla Seniorów „POGODNA JESIEŃ”
W ramach działań realizowanych w Klubie każda osoba starsza z terenu naszego osiedla może uczestniczyć w:

 • warsztatach rękodzieła, komputerowych, treningach pamięci
 • zajęciach sportowo-rekreacyjnych (gimnastyka, aqua aerobic)
 • przedstawieniach i koncertach
 • wycieczkach w kraju i za granicę. Wystarczy tylko się zapisać

Osiedlowy Klub dla Młodzieży „KARnet Wrocław”
To inicjatywa nowa, działająca od ponad roku w budynku przy al. Kasprowicza 46, ale ciesząca się coraz większym zainteresowaniem młodych mieszkańców naszego osiedla. W ofercie Klubu są:

 • warsztaty: decoupage`u, robienia na szydełku i drutach, amigurumi, szycia na maszynach, zaplatania wikliny, renowacji mebli
 • zajęcia kulinarno-językowe (Angielski na talerzu)
 • planszówki
 • robotyka i programowanie
 • spotkania z zakresu doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości

Umożliwiamy także realizację aktywności inicjowanych przez uczestników – masz pomysł na aktywność dla młodzieży – zgłoś się do nas!

Zajęcia sportowo-rekreacyjne i spacery kulturalno-kulinarne
W ramach projektu „Historia, rekreacja, kultura”, który Rada Osiedla realizuje z Funduszu Czasu Wolnego, w okresie wakacji mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w:

Zajęciach zumby gold, jogi, nordic walking, tańca.
W każdą niehandlową niedzielę lipca i sierpnia w Parku Marii Dąbrowskiej (przy pawilonie ESK) będzie można spotkać naszych instruktorów i animatorów zabaw dla dzieci.


Spacerach kulturalno-kulinarnych. Z okazji 320 rocznicy powstania Karłowic od czerwca do września zorganizowane zostaną cztery spacery piesze i jeden spacer rowerowy po najciekawszych zakątkach naszego Osiedla. Dokładne daty, miejsca zbiórek oraz trasy spacerów będą zamieszczone na Facebooku, stronie www i tablicach informacyjnych Rady Osiedla.

Wieczornica patriotyczna
To wydarzenie, które od lat Rada współorganizuje z Franciszkańskim Duszpasterstwem Akademickim Antoni. Odbywa się w sali katechetycznej przy al. Kasprowicza 26 w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli 10 listopada. Z reguły wieczór rozpoczyna krótkie przedstawienie teatralne upamiętniające życie podczas trudnych momentów naszego kraju, następnie wykład historyczny, a na koniec wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i hymnu Polski.

Mikołajki
Co roku w okolicach 6 grudnia Rada Osiedla przy współpracy szkół podstawowych i parafii zlokalizowanych na terenie naszego osiedla organizuje mikołajki dla dzieci. Mają one formę spotkań rodzinnych, podczas których m.in. wspólnie pieczemy pierniki, robimy bombki, anioły i inne cudowności. Na zakończenie Mikołaj wręcza dzieciom paczki ze słodkościami.

Wigilie i Kolędowanie
Od wielu lat w okresie świątecznym Rada wspiera organizację wigilii dla ubogich, chorych i potrzebujących, które przygotowują lokalne organizacje pozarządowe. Największa z nich odbywa się u franciszkanów. Od dwóch lat spotykamy się także z mieszkańcami na wspólnym kolędowaniu. Te przedświąteczne wydarzenia to wspaniały czas, któremu towarzyszy wiele wzruszeń i radości.

Festyny i pikniki
Dzięki współpracy i wsparciu wielu podmiotów Rada organizuje także festyny i pikniki w różnych częściach naszego osiedla. Są to imprezy plenerowe skierowane do wszystkich mieszkańców.

Już 23 czerwca 2019 roku zapraszamy na dwa wydarzenia: festyn z okazji Święta Rodziny organizowany przy Kościele pw. Odkupiciela Świata ul. Macedońska 2 oraz piknik rodzinny „Wrocławskie Wianki 2019”, który towarzyszy Zawodom Wędkarskim o Puchar Prezydenta Wrocławia i odbędzie się na wałach od strony ul. Zawalnej.

Żadna z wyżej wymienionych inicjatyw nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych partnerów. Dlatego w 2019 roku po raz pierwszy, w podziękowaniu za zaangażowanie i pracę na rzecz mieszkańców naszego osiedla, Rada przyznała tytuł „Przyjaciel Osiedla Karłowice-Różanka”: Fundacji „Nasze Karłowice”, Zespołowi Rejonowej Pracy Socjalnej nr 6 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, firmie „Galeria Łucznik” oraz Panu Bolesławowi Langowi z Saloniku Trzech Muz.

KONTAKT:
Rada Osiedla Karłowice-Różanka
siedziba (adres tymczasowy): al. Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
e-mail: karlowice@osiedla.wroclaw.pl
www: osiedle.wroc.pl/karlowice-rozanka
FB.ME/RadaOsiedlaKarlowiceRozanka

Tablice informacyjne Rady znajdują się w następujących miejscach:

 • ul. Bałtycka 8
 • Polana Karłowicka
 • ul. Bolesława Krzywoustego (róg z Grudziądzką)

Ewa Suchożebrska – mieszkanka Karłowic, trener, coach, doradca personalny, od 2017 roku członkini Rady Osiedla, pasjonatka rękodzieła.