Co słychać u sąsiadów? „Wspólny skwer – wspólna decyzja” na Różance

Zdj. z archiwum Fundacji Emma

Na osiedlu w okresie od września do listopada 2024 roku realizowano projekt „Wspólny skwer – wspólna decyzja”. Fundacja Emma, we współpracy z mieszkańcami, lokalnymi instytucjami i Wrocławskim Budżetem Obywatelskim, rozpoczęła działania mające na celu uporządkowanie terenu wokół Centrum Aktywności Lokalnej DuoSfera.

Odbyło się kilka spotkań i warsztatów, podczas których omawiano koncepcje zagospodarowania przestrzeni i przedstawiano propozycje zmian. Były one okazją do wymiany pomysłów, zbadania potrzeb mieszkańców i wypracowania wspólnej wizji na przyszłość.

Zdj. z archiwum Fundacji Emma

Co udało się ustalić?

Pierwszym krokiem były wizje lokalne. Mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i eksperci spotkali się, by przyjrzeć się przestrzeni w okolicy CAL DuoSfera. Okazało się, że kluczowym problemem są miejsca składowania odpadów. Obecnie istniejące lokalizacje kontenerów (trzy punkty przy ul. Bałtyckiej) są nieestetyczne, a odpady wielkogabarytowe zalegają poza pojemnikami, psując wizerunek osiedla.

Podczas konsultacji padła sugestia, by połączyć dwie lokalizacje kontenerów w jedną i przenieść je w nowe miejsce, które mogłoby być estetycznie zabudowane, np. pergolą. Dzięki temu udałoby się uporządkować teren i odzyskać przestrzeń na inne cele, takie jak zieleń czy miejsca rekreacji.

4 – sugerowane przez mieszkańców miejsce na pojemniki na odpady, które miałoby zastąpić lokalizacje 1 i 3. Źródło: Geoportal Wrocław

Jakie będą zmiany?

Zaproponowano dwa warianty koncepcji zagospodarowania zieleni. W wyniku spotkania zdecydowano się na wariant K1, wzbogacony o elementy z wariantu K2. W planach są:

  • nasadzenia krzewów przy miejscach postojowych dla osób z niepełnosprawnościami,
  • zmniejszenie liczby nasadzeń na tzw. „polance”, by teren był bardziej otwarty,
  • wypełnienie nasadzeniami jednego z zaniedbanych fragmentów działki („trójkąta”).

Rośliny będą dobrane w taki sposób, aby były łatwe w pielęgnacji i jednocześnie spełniały funkcję ekranów izolacyjnych od chodników i parkingów.

Co dalej?

Zanim zmiany staną się rzeczywistością, projekt wymaga jeszcze kilku kroków formalnych. Dokumentacja zostanie przekazana odpowiednim instytucjom, które odpowiadają za decyzje dotyczące terenów osiedlowych. Planowane jest również wystąpienie o pozwolenia na wycinkę kilku drzew wymagających usunięcia ze względów sanitarnych. W rekompensacie zostaną nasadzone nowe krzewy.

Część zmian już widać: zniszczony murek przy „północnym” miejscu składowania odpadów został rozebrany i usunięty, trwają też rozmowy o budowie nowego miejsca.

Zdj. z archiwum Fundacji Emma

Głos dzieci i mieszkańców

W konsultacjach wzięli udział również najmłodsi mieszkańcy osiedla. Podczas warsztatów swoje pomysły na estetyczne i funkcjonalne miejsca na odpady przenosili na wielkoformatowe nośniki. W ich projektach pojawiły się ławeczki, zieleń i kolorowe wiaty. „Śmieci są częścią życia, ale ich otoczenie może być ładne” – podkreślali mali projektanci. Nie zapomnieli też o jeżach i innych dziko żyjących zwierzętach.

Dorośli mieszkańcy natomiast zgłosili potrzebę zagospodarowania terenu między blokami przy ul. Parnickiego, w bliskim sąsiedztwie skweru. Ich zdaniem miejsce to mogłoby stać się przestrzenią do odpoczynku i relaksu z elementami małej architektury. Obecnie panuje tam zielony chaos i zarośla.

Zdj. z archiwum Fundacji Emma

Przyszłość skweru

Fundacja Emma chce dalej współpracować z lokalną społecznością, by skwer przy CAL DuoSfera stał się miejscem przyjaznym dla wszystkich. Każdy mieszkaniec może czuć się częścią tego projektu i mieć wpływ na wygląd swojej okolicy. Zachęcamy do wyrażania swojej opinii i wsparcia w realizacji zmian.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w konsultacje.

Zdj. z archiwum Fundacji Emma

„Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”